دستگاه زنت دستگاه زنت .

دستگاه زنت

دستگاه زنت، انواع آن و کاربرد هایش

دستگاه زنت

دستگاه زنت (Zent) دستگاهی دو منظوره که علاوه بر ایجاد سرمایش و گرمایش، میزان رطوبت هوا را نیز تنظیم کرده و مطابق با شرایط آب و هوایی ایران طراحی شده‌ است.

دستگاه زنت در تابستان، هوای گرم محیط را پس از عبور از روی سطوح گسترده خیس (پکینگ، پوشال و ... ) و انجام فرایند تبخیر آب خنک می‌ شود و به این ترتیب هوای خنک و تازه‌ ای را جهت آسایش فراهم می ‌سازد. در زمستان نیز پس از ترکیب هوای برگشتی با درصد معینی از هوای تازه بیرون، پس از عبور از کویل گرمایشی آب گرم، دمای مناسب را برای مصرف کنندگان فراهم خواهد آورد. در واقع دستگاه زنت ساده‌ ترین دستگاه تهویه مطبوع متناسب با شرایط اقلیمی کشور می ‌باشد که با صرف کم‌ ترین هزینه نگهداری و بهره برداری می‌تواند شرایط آسایش را برای مصرف کنندگان فراهم آورد.

سمت گرمایش آن از یک کویل دو ردیفه یا چهار ردیفه تشکیل شده است و قسمت سرمایش آن از طریق سیستم پوشال و آب افشان عمل می ‌کند که به سیستم لوله کشی آب شهری متصل است. انتقال گرما یا سرما در این حالت به طریقه اجباری و توسط فن دستگاه صورت می ‌گیرد. این سیستم به دلیل هزینه کم‌تر چه در موقع تهیه آن و چه در موقع نگهداری نسبت به سایر سیستم ‌های تهویه مطبوع و به دلیل حذف لوله کشی به تمام اتاق ‌ها و عدم نیاز به چیلر جهت سرمایش برای منازل مسکونی مؤسسات عمومی و صنعتی، آپارتمان ‌های چند واحدی و ... بسیار مقرون به صرفه است. با استفاده از این دستگاه بعد از استقرار آن در محل مناسبی به نام زنت ‌خانه یا بالکون، صرفاً با یک کانال کشی به اتاق‌ ها می ‌توان هوای مطبوع را در هر زمان به اتاق‌ ها هدایت کرد.

انواع  مختلف دستگاه های زنت

دستگاه های زنت در انواع مختلفی ساخته می شوند که می توانند شامل موارد زیر باشند:

·        زنت های سقفی

·        زنت های صنعتی

·        زنت های آپارتمانی

اجزای دستگاه زنت

·        کویل

·        پمپ آب

·        الکتروفن

·        کنترلر ها

·        استراکچر

·        پد های سلولزی

 

کاربرد دستگاه زنت

در سوله های صنعتی که رطوبت مزاحمتی برای فرایند تولید ایجاد نخواهد کرد و منابع تأمین آب به قدر کافی وجود دارد، به شرط مرطوب نبودن اقلیم محل پروژه، زنت، همچون ایرواشر، به علت قیمت پایین، می تواند گزینه مناسبی برای نیاز تهویه مطبوع آن فضا باشد. ضمن آن که از زنت به دلیل ابعاد کوچک تری که در مقایسه با ایرواشر دارد، می توان در مصارف خانگی (زنت آپارتمانی) نیز استفاده کرد.

مزایای دستگاه زنت

مزیت اصلی این دستگاه در این است که می توان آن را در پشت بام نصب و راه اندازی کرد. در صورت عدم وجود فضای کافی سیستم مناسبی است. مزیت مهم دیگر این دستگاه حذف لوله کشی‌های افقی (کف خواب) در داخل آپارتمان‌ ها است و تعداد لوله‌ کشی ‌های عمود (رایزر) را نیز به حداکثر ۳ لوله برای هر دستگاه زنت تقلیل می ‌دهد. این مطلب در دستگاه زنت ضمن کاهش هزینه مصالح و اجرای لوله‌ کشی‌ های مذبور، هزینه ‌های تعمیرات بعدی ساختمان را برای اصلاح لوله‌ های کف خواب منتفی می ‌سازد. در سیستم زنت رادیاتور یا فن کویل وجود ندارد و به این ترتیب ضمن صرفه‌ جویی در هزینه ‌های ناشی از خرید این تجهیزات مقدار دیگری از فضای مفید واحد ها نیز آزاد می شود. از آن جایی که دستگاه با ارسال هوای گرم محیط را گرم می ‌نماید همیشه این امکان وجود دارد در ساعت‌ هایی که از مکان استفاده نمی ‌شود دستگاه را خاموش و در ساعت‌ های استفاده بعدی به فاصله زمانی اندکی محیط را گرم و به این ترتیب در مصرف سوخت صرفه‌ جویی کرد. با استفاده از دستگاه زنت در زمستان به هوای دمش، رطوبت نیز افزوده می شود.

معایب دستگاه زنت

·        نیاز به نگهداری توسط فرد آموزش دیده دارد.

·        برای مکانی مناسب است که رسوبات آب کم باشد.

·        برای نصب دستگاه باید حتما شاسی ساخت و توسط جرثقیل باید بالا رود.

·        سرمایش ضعیف تر در مقایسه با سیستم های مشابهی مثل روف تاپ پکیج و یا ترکیب چیلر و هواساز

دستگاه مینی زنت چیست؟

دستگاه مینی ‌زنت در حقیقت مدل فشرده همان دستگاه زنت است با این ویژگی که حجم دستگاه مذکور کم تر بوده و فضای کمتری‌ از ساختمان را اشغال می کند و زیبایی ظاهری آن بیشتر است. هدف از ساخت این دستگاه این است که از یک دستگاه برای یک واحد مستقل استفاده شود نه برای یک آپارتمان چند واحدی که چون حجم دستگاه کوچک است براحتی در ایوان هر واحد جا می گیرد در نتیجه عمل گرمایش و سرمایش توام با تنظیم رطوبت یک واحد را به راحتی انجام می دهد و به این ترتیب مشکلات استفاده از یک دستگاه برای چند واحد از میان می رود و هر لحظه امکان کنترل و تنظیم رطوبت و گرما و سرما برای مصرف کننده بدون نیاز به تکنسین متخصص وجود خواهد داشت. قسمت گرمایش و سرمایش آن مشابه دستگاه زنت است که از دو طرف دستگاه ورودی برای تابستان و از یک طرف ورودی برای زمستان در نظر گرفته شده، در همان طرف نیز یک قسمت به هوای برگشتی از ساختمان اختصاص داده شده تا در زمستان به تنظیم دمای واحد مسکونی کمک نماید.

تفاوت دستگاه ایرواشر و زنت

دستگاه ایرواشر، تجهیزات رطوبت زنی قوی دارد، بنابراین حذف ذرات معلق هوا از طریق چسبیدن به قطرات آب امکان پذیر است اما در زنت، پد های سلولزی و فیلترها نقش تهویه هوا را ایفا می‌ کنند. امکان رسوب گرفتگی در یک ایرواشر وجود دارد اما در دستگاه های زنت، پد های سلولوزی پس از این که کارایی خود را از دست بدهند با پد های جدید جایگزین می شوند. سیستم تهویه زنت به صورت یکپارچه مانند دستگاه هواساز و ایرواشر در یک محفظه سر بسته ارائه می شود.

همان گونه که در بالا اشاه کردیم در زنت هوا با عبور از فیلتر سلولزی ضد باکتریال خنک شده و بعد خارج می شود، در این دستگاه آب به صورت ریزشی از بالای سلولز ریزش می کند و سلولز کاملا خیس می شود. اما در ایرواشر آب به صورت اسپری در هوا پودر می شود و هوا با برخورد با آب اسپری شده خنک می شود و خارج می شود. یکی از دلایل استفاده از دستگاه زنت در اماکن مسکونی به خصوص در بالکن و داخل خانه بی صدا بودن این دستگاه می باشد چون آب به صورت ریزشی جریان دارد صدایی ندارد ولی ایراوشر به دلیل صدای اسپری شدن آب بیشتر در پشت بام اماکن مسکونی کاربرد دارند.

محل نصب زنت

محل نصب زنت قسمتی از ساختمان که دارای پنجره ای مناسب برای دریافت هوای تازه جهت رطوبت زنی در تابستان باشد، است. جهت کارکرد درست دستگاه، این پنجره باید در زمستان بسته باشد. بنابراین این دستگاه را می توان در یک اتاقک مخصوص، روی بالکن یا پشت بام و یا داخل صقف کاذب ساختمان قرار داد.

نحوه انتخاب دستگاه زنت

در عملکرد سرمایش میزان حجم هوادهی بر اساس (CFM.m3/hr) و برای عملکرد گرمایش، قدرت حرارتی کویل را با (kcal/hr) مشخص می کنند. در نتیجه با توجه به نوع کاربرد مورد نظر می توان دستگاه مناسب را انتخاب کرد.

قیمت دستگاه زنت

قیمت دستگاه زنت معمولا بر اساس توان تهویه ای آن، مدل دستگاه، برند تولید کننده، ابعاد زنت، نوع کاربری و تجهیزات داخل دستگاه تعیین خواهد شد. این دستگاه ها بهترین عمل کرد را در هوا های سرد و گرم آب هوایی دارند و شما می توانید با تهیه دستگاه زنت مطلوب و مناسب را برای محیط زندگی و یا کاری خود فراهم آورید.

مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر در زمینه تولید انواع سیستم های تهویه مطبوع به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع دستگاه ‌زنت و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاه ‌زنت و نحوه تولید آن و همچنین اطلاع از قیمت دستگاه ‌زنت به وب سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 – 66706377 – 66709528

سپاس از سایت یو آپلود


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ اسفند ۱۴۰۰ساعت: ۰۵:۴۱:۱۱ توسط:شرکت مهتاب گستر موضوع: نظرات (0)

ارسال نظر توسط مدیر غیرفعال شده